Życie za wiarę

Dzisiaj (19.01.2016 r.) mija 150. rocznica urodzin Sługi Bożej Marii Witkowskiej, założycielki bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus.

"Kto czyni miłosierdzie, dostąpi miłosierdzia" - pisała w swoich notatkach Sługa Boża Maria Witkowska (s. Franciszka od Ogrójca). Urodziła się 19 stycznia 1866 r. w Wardomiczach (dzisiejsza Białoruś). W wieku niespełna 20 lat spotkała się z ojcem Honoratem Koźmińskim i usłyszała zaproszenie do tworzenia nowej rodziny zakonnej.

Już 10 grudnia 1887 r. pod jego kierunkiem powołała w Warszawie ukryte Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Imienia Jezus. W ciągu ośmiu lat założyła osiem domów zakonnych na terenie Królestwa Polskiego i Cesarstwa Rosyjskiego, dała podwaliny strukturom organizacyjnym.

Siostry na początku prowadziły apostolską działalność wśród rękodzielniczek, troszcząc się o religijne i moralne odrodzenie zwłaszcza tej grupy społecznej. Zawsze niosły pomoc ludziom najbiedniejszym, temu służyły zakładane przez nie szkoły, internaty, przedszkola czy domy dziecka.

- Wzrastając w miłości ku Bogu, coraz bardziej pragnęła stać się całopalną ofiarą, należeć do Boga całkowicie i bez podziału. Patrząc na sytuację Kościoła, na prześladowanie duchowieństwa, przejęta misją Zbawiciela, złożyła swoje życie za wolność i rozwój Kościoła na całym świecie. Miała wtedy dwadzieścia siedem lat - podkreśla s. Bożena Górska CSNI.


Złożoną przez s. Marię Witkowską ofiarę Bóg przyjął bardzo szybko. - Odeszła do Pana, mając dwadzieścia dziewięć lat i osiem miesięcy, w powszechnym przekonaniu, że odchodzi święta - zaznacza s. Górska. Zmarła w Otwocku 26 października 1895 r. Została pochowana na warszawskich Powązkach naprzeciw Alei Zasłużonych.

Sto lat po śmierci zainaugurowano jej proces beatyfikacyjny. Na etapie diecezjalnym zakończył się on w 2001 r., akta sprawy zostały przekazane do Rzymu.

W: Małgorzata Bochenek, Życie za wiarę, w: Nasz Dziennik, 19 stycznia 2016 r., s. 9.